8.4А Қазақстан Ресей империясының құрамында бөлімі
Сабақ тақырыбы: Қазақстанда капиталистік қатынастардың дамуы барысында қандай жаңа өндіріс түрлері пайда болды? |
Мектеп: Ақтөбе қаласындағы физика-математикалық бағыттағы Назарбаев Зияткерлік мектебі | |||||||||
Уақыты: | Мұғалімнің аты - жөні:
Казиев Бауыржан Кайрбаевич |
|||||||||
Сынып: |
Қатысқан оқушылар: | Қатыспағандар: | ||||||||
Белгілі бір оқыту мақсаты; Осы сабақтың сол мақсатқа қол жеткізуде тигізетін үлесі | ||||||||||
Сабақтың мақсаты | Оқушылар:
капиталистікқатынастардыңенуінесәйкесәлеуметтікөзгерістердітүсіндіреді қазақ отбасына капиталистік қатынастардың ықпалын түсіндіреді Дағдылар: алғашқы банк филиалдарының ашылуы мен капитал қорларының жинақталуын түсіндіреді |
|||||||||
Тілдік міндеттер |
|
|||||||||
Алдыңғы білім | ||||||||||
Жоспар | ||||||||||
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс - әрекеттер | Деректер | ||||||||
Сабақтың басы
10 мин |
1. Топқа бөлу. http://www.random.org/ интернет арқылы
Оқушылардың тізімін аталмыш сайтқа саламыз. Интернет ретсіз, кездейсоқ топқа бөліп береді. Оқушыларды 4 топқа бөлеміз. 2. Рөлдік көрініс. Көмір тапқан бала. 1 оқушы келе жатып бір қара зат тауып алады. Ол не деп қарап, жерді қаза бастайды. Оқушылар бұл баланың не тапқанын табуы керек. |
Қазақстан тарихы (көне заманнан бүгінгі дейін). Бес томдық. ІІІ т. – Алматы:
Жакупбекова Д.Ж. Торгово-промышленное предпринимательство в Казахстане во второй половине XIX-начале XX вв. – Алматы, 1997. |
||||||||
Ортасы
60 мин |
3. Мәтінмен жұмыс.
Т Сыныпты төрт топқа бөліңіз. Әр топқа жеке тапсырма беріңіз: 1 – топ Қазақстанға Ресей және шетел капиталының кіруі 2 – топ Тұз, мұнай және алтын өндіру. Ауыл шаруашылығы өнімдерін өңдеу. 3 – топ Ұлттық буржуазияның қалыптасуы, темір жолдарының салынуы. 4 – топ Жұмысшы табының қалыптасуы. Топ аттарына сәйкес мәтін беріңіз. 10 минут. Презентация. 3мин. Әр топ өз жұмыстарын қорғайды. 3 минут. 4. Сергіту. Орындықта отырып билеу. 5. Видеоролик.№ 200. Өнеркәсіп оның отаршылдық сипаты http://lms.nci.kz/history/view?f=200&id=8&lang=kaz Сұрақ-жауап+шеңбер тарату. 5 шеңбер жинаған топқа жетті қойылады 19-ғасырда Қазақстанда қандай табиғи байлықтар өндірілді. /алтын, мұнай, тұз/ Орыс капиталистері ақшаларын неге жұмсады? /тау-кен өндірісіне/ 1899 ж. Қандай тау-кен өнеркәсіп қоғамы құрылды?/Воскресенск/ Воскресенск өнеркәсібі қай аймақтарды арендаға алды? /Павлодар-Балқаш/ Тау-кен басқармасы қайда бағынды /финанс министрлігіне/ Орыстар қазақтарың кәсіпорнын қалай иемденіп алды? /өтірік алдап сатып алды/ Саудагер Попов қандай зауыт салды? /күміс балқытатын/ Тау-кен өндірісі Қазақстанның қай аймақтарында дамыды? /Орталық және Шығыс/ Ең пайдалы сала?/алтын/ Өскеменде неше алтын руднигі болған? /50/ Қазақстанда өнідірілген алтын қайда кетті? /Ресей-шетел/ 1888 жылы Семейде неше зауыт болды? 9-сабын, 2 сыра, 23 кірпіш, 13 былғары, 1 май өңдейтін Қазақ жеріндегі Мұнай кімдер иеленді? Ағылшындар Ең алғаш мұнай қай жерде өндірілді? /1911 Доссор/ Көмір кеніштерінің акцияларын қай елдердің азаматтары иемденді? /Англия, Франция, АҚШ, Германия, Испания, Швеция / 1874-1878 жылдары қандай темір жол салынды? /Ор-Самара-Орынбор/ 1891-1893 жылдары қандай теміржол салынды? /Покровская-Слабода-Орал/ 6. 6 қалпақ стратегиясы бойынша сабақтың қорытындысы шығарылады. |
Мамытова С.Н. О русских предпренимателях в казахстанском Прииртышье во второй половине 19 – начале 20 вв в дореволюционной историографии http://cyberleninka.ru/article/n/o-russkih-predprinimatelyah-v-kazahstanskom-priirtyshie-vo-vtoroy-polovine-xix-nachale-xx-v-v-dorevolyutsionnoy-istoricheskoy-literature
Мамытова С.Н. Историография генезиса рынка и предпренимательства в Казахстане во второй половине XIX начале XX века http://rudocs.exdat.com/docs/index-172869.html |
||||||||
Соңы
10 мин |
Сабақтың соңында оқушылар:
Игерілген білім бойынша оқушылардың білімі тексеріледі. 7. Бекіту: http://learningapps.org/display?v=pmk6qixpc01 Бұл сайтта сабақты бекіту тапсырмалары тұр. Оқушылар берілген сұрақты жылдармен сәйкестендіруі керек. 8. Эссе. «Қазақ жұмысшысының бір күні» деген әңгіме құрастыруға тапсырма беріңіз. |
|||||||||
Қосымша мәлімет | ||||||||||
Дифференциация – қалайша оқушыларға көбірек қолдаушылық көрсетуге болады? Қабілеттері жоғары оқушылардың алдына қандай міндеттерді қоюға жоспарлайсыз? | Бағалау – оқушылардың алған білімін қалай тексеруге жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланыс Денсаулық пен қауіпсіздік АКТ мен байланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік. элементі) |
||||||||
Ойлану
Сабақ / оқыту мақсаты қолжетімді болды ма? Оқушылар нені білді? Сыныпта қандай ахуал қалыптасты? Мен ұйымдастырған дифференциация іске асты ма? Уақыт бойынша үлгердім бе? Сабақ жоспарынан ауытқушылық болды ма? Болса неге? |
Бұл бөлімді сабақ бойынша ойларыңызды білдіру үшін пайдаланыңыз. Сол бағанада берілген сұрақтарға жауап беру арқылы өзіңіздің сабағыңыз жайлы пікіріңізді білдіріңіз. | |||||||||
Жалпы баға
Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (сабақ беру және оқыту жайлы ойланыңыз)? 1: 2: Қандай екі жағдай сабақты жақсырақ өткізуге мүмкіндік берер еді (сабақ беру және оқыту жайлы ойланыңыз)? 1: 2: Жалпы сынып немесе жеке оқушылар жайлы мен не білдім? Келесі сабақтарға дайындалу барысында бұл мәлімет қандай көмегін бере алады? |
Қазиев Бауыржан Қайырбайұлы
Ақтөбе қаласындағы физика-математикалық бағыттағы Назарбаев Зияткерлік мектебі
Тарих пәнінің мұғалімі
Categories: Жаңа сабақтар